Węch jest jednym z naszych zmysłów, którymi odbieramy i poznajemy świat. Jest więc bramą, przez którą otrzymujemy zapachy a te właściwie dobrane mogą o nas zadbać, pomogę się odprężyć a nawet zacząć leczyć. Doskonałym pomysłem są olejki eteryczne, które odmierzamy kroplami i dodajemy do wody w zależności od wybranej formy działania.

Jak stosować olejki eteryczne?

Pamiętajmy aby wybierać zdrowe produkty, które są pozbawione wszelkich domieszek i wielu konserwantów gdyż olejki zamierzamy wdychać lub stosując je jako naturalne kosmetyki, aplikować bezpośrednio na skórę. Najlepiej szukać tych, w których zawartość jest najbliższa 100%

Dodając olejek przed kąpielą, do wanny, mieszamy zwykle >10 kropli z ciepłą wodą i zanurzamy w kąpieli na kilkanaście minut. Olejki oprócz unoszącego się kojącego, energetyzującego lub leczniczego zapachu będą pielęgnowały naszą skórę.

Bezpośrednio na skórę możemy stosować tylko niektóre olejki, niezbyt często i nie w przypadku wrażliwej skóry ze względu na możliwo podrażnienia. Najbezpieczniej stosować lekko rozcieńczony, dodając do kremu czy toniku.

Stosując je do masażu dodajemy wybrany zapach do dowolnego oleju podstawowego (np. olej ze słodkich migdałów czy z pestek winogron) i dokładnie mieszamy wstrząsając butelką, najlepiej z ciemnego szkła.

W saunie dodajemy kilka kropli olejku do wody, która unosi się i paruje pod wpływem temperatury.

Możemy stosować również jako domowy zapach do pomieszczeń – wystarczy do rozpylacza wlać wodę z dodatkiem olejku i co jakiś czas używać w pomieszczeniu ciesząc się ulubionym zapachem. Taką mieszankę możemy również wykorzystać do umieszczenia w kominku zapachowym, gdzie zapach jest unoszonym pod wpływem ciepła od palącej się niewielkiej świeczki.

Jak działają olejki eteryczne?

Ogromna ilość dostępnych olejków eterycznych pozwala bez problemu odnaleźć przynajmniej kilka zapachów, które będą nam odpowiadały. Omówmy kilka z podstawowych.

Olejek cytrynowy.

Kiedy wdychamy: działa dezynfekująco, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo – polecany na kaszel, przeziębienie i zapalenie górnych dróg oddechowych. Pomaga w koncentracji. Odświeża i działa energetyzująco.

Na skórę: bakteriobójczo, tonizująco, wybielająco. Stosowany regularnie pomaga rozjaśnić skórę, delikatnie wybiela przebarwienia i piegi; działa antyseptycznie, ściągająco i normalizująco na tłustą skórę. Pomaga w zwalczaniu grzybicy paznokci, odżywia je i wzmacnia. Pomocny we wszelkich wysypkach, ugryzieniach owadów i opryszczce.

Olejek z szałwii lekarskiej

Kiedy wdychamy: jego kamforowy zapach pomaga zwalczać bóle głowy, gardła, infekcje, poprawia pamięć, pomaga osobom cierpiącym na depresję, uspokaja, pomaga się zrelaksować, poprawia nastrój.

Na skórę: silnie przeciwzapalnie, antyseptycznie, grzybobójczo i ściągająco, oczyszcza rany, owrzodzenia.

Olejek lawendowy

Kiedy wdychamy: doskonały olejek uspokajający i relaksujący, pomocny dla zestresowanych, świetnie uspokaja psychikę i zmniejsza napięcie nerwowe, bardzo dobrze działa nasennie poprawiając również jakość snu,

Na skórę: działa przeciwstarzeniowo ze względu na bogactwo antyoksydantów; przeciw grzybiczo i przeciwzapalnie, doskonały na trądzik i łuszczycę; redukuje obrzęki i pomaga w stanach zapalnych, doskonale koi skórę poparzoną słońcem, świetnie działa przeciw potliwości stóp ale również na skórę z problemem cellulitu; działa rozgrzewająco i może byś stosowany z olejkiem do masażu na bóle reumatyczne, a kilka kropli olejku wtartych w skronie może uratować nas przed bólem głowy i migreną.

Ze względu na częściowo zbliżone właściwości olejki te mogą być ze sobą połączone aby ich działanie wzajemnie mogło się uzupełniać i przynosić jeszcze lepsze rezultaty w stosowaniu.

Kupując pojedyncze olejki możemy je zmieszać sami ale możemy również skorzystać z już gotowej propozycji jaką daje nam sklep fit.

add comment